Evde yapılması gereken alıştırmalar var mı?
Hayır, dinletiler ve her türlü uygulamalar danışmanlığımızda uygulanır ve ev ödevi tarzında çalışmalarımız yoktur.

Aldığım 20 dinleti sonrası hemen, örneğin konsantrasyonum düzeliyor ya da stresim azalıyor mu?
Evet, öğrencilerimiz daha dinletiler bitmeden etkinin başladığını hissetmeye başlıyor. Bunlara, küçük değişimler denilebilir. Asıl değişim ve gelişim 6 aya yayılıyor. 6 ayın sonunda ulaşabileceği en yüksek seviyesini buluyor.

Müziği 20 dinleti olarak yarımşar saat dinlemek sıkıcı olmuyor mu?
Çocuklar dinletiler sırasında resim yapabilir, dans edebilir, yapboz oyunları/hamur oyunları oynayabilir. Yetişkinler ise koltuklarında kendilerine ayırdıkları bu zaman diliminde dinlediği müziğin keyfini çıkarır.

Sadece İlköğretim, SBS ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler ile Özel Eğitim alan öğrencilere mi yararlı oluyor?
İşitsel Algı Eğitimi zihnimizi tüm olarak eğitir. Eğitimde, akademik kariyer yapmak isteyen öğrenci ve kişilere ön eğitim olarak konsantrasyon, algı yeteneklerini yükselterek yardımcı olur. Yaşın ilerlemesi ile düşmeye başlayan ve/veya stres nedeniyle düşen algısını yükseltmek isteyen yetişkinler de bu eğitimden yararlanmaktadır. Yüz ve isim hafızasını güçlendirmek isteyenler, politikacılar, sporcular, müzisyenler, sanatçılar da İşitsel Algı Eğitiminden yararlanmaktadırlar. Luciano Pavarotti her yıl eğitim alarak işitsel algısını yenileyen sanatçılardan biridir. Gene çocukluğunda konuşma tutukluğu yaşayan aktör Gerard Depardieu işitsel algı eğitimi ile ingilizceyi Hollywood filmlerinde kullanacak derecede iyi öğrenen bir Fransızdır. Berard 2013 yılında 96 yaşını doldurmuş olup uzun ve sağlıklı yaşamının sırrını kendine her yıl bir uygulama yaparak, strese olan direncini yükseltmesine bağlamaktadır.

Yan etkileri var mı?
Olumsuz hiç bir yan etkisi yok. Olumlu olarak birçok yan etkileri görülmektedir. Örneğin sadece konsantrasyonunu artırmak icin eğitim alan öğrenci konsantrasyonunu yükseltiği gibi sözel ve yazılı ifadesini de geliştirebilir, ayrıca resim yeteneğini keşfedebilir ya da şiir yazmaya başlayabilir. Dikkat dağınıklığı yüzünden gelen öğrenci dikkat dağınıklığını düzenlediği gibi iletişim becerisini ve sosyalleşmeyi en üst düzeye taşıyabilir.

Algının uzun ve kısa yolu olması ne demek?
Guy Berard ‘SAĞ KULAĞIN EĞİTİMDEKİ ÖNEMİNİ’ ilk gören kişi olarak yöntemini dünyaya tanıtmadan önce 10 yıl süreyle denemeler yapmış ve SAĞ KULAĞI EĞİTEREK sol zihnimize ulaşabileceğimizi 1960 yılında keşfetmiştir. Sol zihnimizde matematik-mantık-dil-gramer (akademik zeka) merkezlerimizin olduğu düşünülürse, yorumun en hızlı ve kısa zamanda yapılması için sağ kulak ağırlıklı duymamız gerekmektedir. Çünkü sağ kulaktan aldığımız sesi doğrudan çapraz işlevle sol zihin işitme merkezimize yollarız ki bu da algılamanın işitme ile aynı anda olması demektir. Sol işitme merkezine en kısa yol kullanılması, algılamada zaman kaybı olmaması, öğrenmeyi çabuklaştırıp kolaylaştırır ki bu da konuları hemen kavradığı için çocuğa, dersleri zevkli hale getirir, çocuğun kendine olan güvenini geliştirir. Hepimizin bildiği ‘jetonun geç düşmesi’ bir fıkraya kişilerin farklı hızlılıkta gülmesi (kişinin zekasıyla ilgili olmayan bu durum) kişinin işitmedeki kısa ya da uzun yoldan hangisini kullandığını gösterir. Algının kısa yolunun kullanılması sözel (konuşmanın akıcılığı ve anlam bütünlüğü) ve yazılı ifadeyi (kompozisyon) geliştirdiğinden hızlı konuşma ve kekemelik hallerinde olumlu yönde ilerleme kaydedilmektedir.

Sol kulak ağırlıklı işitme ne gibi bir sonuç doğuruyor?
Sol kulaktan işittiğimiz sesler sağ zihnimizdeki işitme merkezine ulaşır. Burada duygusallığımız, sanat, müzik gibi zekalarımız bulunduğundan konuşma dilinin kodunun çözülmesi için kelimelerin, sol zihnimize geri gönderilmesi gerekir ki bu da zaman kaybına neden olur. İşte salisenin çok küçük bir parçası olan bu kayıp, ilk cümlenin içinde bir kelimenin kodunun çözülmesi gecikince ardından gelen cümleleri kaçırtır ki bu da ‘konsantrasyon’ sorununu ortaya çıkarır.

Otizmli, hiperaktif veya disleksi sorunu olan kişilere eğitim veriyor musunuz?
Berard Yöntemi bir tedavi yöntemi ya da bir terapi değildir. Eğer otizmli çocuğun konsantrasyonu bozuksa, tabii ki bu eğitimi alabilir ve konsantrasyonunu düzenler ki bu da çocuğu özel eğitimde daha alıcı bir konuma gelmesi demektir. Öğrenci, aşırı aktif otizmli bir çocuksa dinletilerden sonra aktifliği azalabildiği için eğitimde verim yükselir. Bu nedenle dinletilerden sonra özel eğitime özen gösterildiğinde, çocukta atılım görülmesi mümkündür ama bu iyileşmesi anlamında bir atılım olarak alınmamalıdır.

Etkisi ne kadar sürer? Tekrar yaptırmam gerekiyor mu?
İlk kez lise sıralarında Berard Eğitimi alındığında üniversiteye hazırlanan öğrenciler için yeterli olacaktır. İlköğretim sıralarında ilk kez Berard Eğitimi alındığında ise yukarı sınıflarda tekrarlanmasi uygundur. Konsantrasyonu bozuk öğrencinin bir de aşırı aktifliği ve otizmi varsa o zaman belirli aralıklarla tekrarlanması ile algının giderek yükselmesini sağlayacak böylece özel eğitimden aldığı verim de giderek yükselecektir.

Müziği evde dinlesem aynı etkiyi yapmaz mı?
Hayır, evde dinlenen normal müziğin bu etkiyi yaratmadığı kontrollü test gruplarıyla tespit edilmiştir. İşlenmiş dediğimiz ve Dünyada Mozart Etkisi olarak bilinen müzik, dinlenilen zaman diliminde, danışmanlıklarımızda, canlı olarak üretilir.

Berard Yöntemi ne zaman etkisini gösterir, etkiyi kendim fark edebilir miyim?
Etkiyi kişinin kendinin fark etmesi zor olabilir. Çevreden gelen olumlu geribildirimlere açık olmak gerekir. Uygulama bittikten sonra 6 ay boyunca algı yükselmeye devam eder ve yerine oturur. Çocuklardaki değişimi en iyi görenler ara sıra görüştükleri akrabaları ve öğretmenleri, akademik kariyer sahibi olanlarda ise iş arkadaşlarıdır. Yapılan olumlu işler, verilen doğru kararlar, alınan notlar, sosyalleşmeler, çocuğun ailede ve okulda uyumlu olmaya başlaması, hiç konuşamayan çocuğun birkaç kelime de olsa konuşmaya başlaması, etkinin en güzel belirtileridir. Bir yazarın Berard Eğitiminden sonra yazdığı kitabın ‘çok satanlar’ listesine girmesi ya da ‘en çok izlenen’ diziyi yaratması, Berard etkisi belirtisidir. Müzisyenin müzikte kendini aşması veya müzik alanında kariyer yapmak isteyenlerin amacına ulaşması gene belirtiler arasında sayılır.

Berard Yönteminin bir ÖN EĞİTİM olması ne demektir?
İşitsel Algı Eğitimi algıyı yükseltip, kapasitenin doruğuna ulaştırması ve konsantrasyon ile odaklanmayı en üst derecede kullanmayı sağlaması nedeniyle bir ÖN EĞİTİM’dir. Algı ve konsantrasyonu yeteneğinin kullanan öğrenci derslerinde de en yüksek verimi alma şansını elde eder.

Neden Berard AİT deniyor?
AİT, İşitsel Algı Yöntemi anlamına gelen ingilizce Audiotory Integration Traning kelimelerinin baş harfleri olup Berard Yöntemine Dr. Bernard Rimland tarafından verilmiş bir unvandır. Dr. Berard, Berard AİT markasını kullanma iznini Berard prensiplerini, kalite standardını ve protokolünü tam olarak kullanan Berard eğitimcilerine verir.

Berard Metodu Danışmanlığını herkes açıp uygulayabilir mi? Bunun için özel bir eğitim gerekli mi?
Sertifika eğitimi alabilmek için öğrencilerle veya özel eğitim alan öğrencilerle ya da kişisel gelişim alanında çalışmış olmak-çalışıyor olmak gerekir.

Çocuğuma gerçekten Berard Metodu uygulandığını nasıl ve nereden bilebilirim?
Bu sitede Türkiye’deki sertifikalı tüm Uygulayıcıları görebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için 0533 495 61 21 numaralı telefondan Berard metodunu Türkiye’ye getiren Berard Uygulayıcısı Selvi B.Persson’u arayabilirsiniz. Berard Metodu gibi denilen metotlar varmış.

Aralarından bir fark var mı?
Her metot tarihi ve tekniği ile kendine özeldir. İşitsel Algı Yöntemi olarak bilinen ilk ve tek yöntem olup daha sonra özellikle son 5 yıldır Berard Yöntemine benzer denilen yöntemler lanse edilmeye başlamıştır. Berard Metodu’nun taklidi olmadığından emin olmak için lisans belgesi isteyiniz. Berard Eğitimi alan öğrenci velilerinden referans alınız. Lisansı ve sertifikası bulunan tüm uygulayıcılar şubelerimiz bölümünde görülmektedir. Berard Metodu patentli bir İŞİTSEL ALGI EĞİTİM markası olup şubelerimiz bölümündeki adreslerden başka yerlerde uygulanmamaktadır.